Kandalló építés vagy cserépkályha építés?
2021.06.17.A cserépkályha építés az egyik legrégebbi, és egyúttal ökologikus fűtési lehetőséget biztosító megoldás. A cserépkályha építés Budapest folyamatáról és fortélyairól szeretnénk most Önöknek mesélni ebben a bejegyzésben.
Cserépkályha építés
Milyen anyagokat lehetséges alkalmazni a cserépkályha építés során?
A külső rétegét mázas csempe alkotja, amely végtelen színválasztékban és formaválasztékban elérhető. A tűzteret, a kályhabelsőt samott téglával rakjuk ki, amely úgyszintén agyag, kétszer kiégetett tégla. Ezt a agyagot a rendkívül nagy hőállóság és hőtartó képesség jellemzi.
A csempe és a samott tégla közötti bélésanyagot régebbi típusú, lapos hódfarkú cserépből, valamint tapasztott agyagból állítjuk elő. A csempék, téglák és cserepek közötti területeket pedig lágy agyaggal tapasztjuk ki. Ha az agyag túl zsíros lenne, azaz túlságosan nagy lenne az agyagásvány tartalma, amely végett kiszáradva megrepedezne, akkor homokot is helyezünk bele. Néhányan kevés sót is adnak az agyagpéphez, hogy csökkentsék a repedezés lehetőségét.
A cserépkályha építés során használható agyagok rengeteg helyen megtalálhatók. Híresen tiszta, szép sárga színű kályhás-agyag található például Dombóvár mellett. Továbbá, a somogyi Krisna-völgyben, de a szomszédos Zalában is gyakran előfordulnak a vöröses színű jó minőségű agyagok is.
A cserépkályha építés során az ajtók öntöttvasból készülnek, egyeseknek vasból készült keretük van. A legelőnyösebb a normálméretű kisajtó, hiszen ez kisebb hő-veszteséget eredményez, mint a látványos, de nem ökologikus nagy kályhaajtók.
Napjainkban a cserépkályha építés során már használnak másfajta építés-építőanyagokat is, esetleg cementet és rengeteg féle műanyagot. A probléma ezekkel egyrészt, hogy nem természetesek és semmiképpen sem ökologikusak.
Továbbá, elemeik oly erősen kötnek egymáshoz, hogy a szétszedést követően használhatatlanná válnak majd. Sok esetben akár még a külső csempék is széttörnek.
Cserépkályha építés – Hogyan zajlik?
A cserépkályha építés során először is az alapot alakítjuk ki, körbeépítjük lábazati csempékkel, majd nedves homokkal töltjük fel. Az alap tetejét kirakjuk tetőcseréppel és agyag segítségével simára tapasztjuk.
Ez után pedig feltehetjük az első csempesort, először minden esetben a sarkokkal kezdjük. A sarokcsempéket felállítjuk, ezt követően pedig tetőcserép-darabkákkal kiékeljük, majd a közöket belülről kitöltjük lágy agyaggal.
Általános tény, hogy a beépítést megelőzően minden agyagból készült elemet alaposan be szükséges áztatni, vizezni. Ez azért lényeges, hogy ne legyenek porosak, szárazak, azaz jól egymáshoz kössenek. Ezáltal pedig később nem reped meg a cserépkályha.
A megfelelően beáztatott közép-csempéket a sarokcsempék mellé illesztjük.
A vízszintességet egy léccel folyamatosan ellenőrizni szükséges. A csempéket cserépdarabokkal kiékeljük, közeiket anyaggal töltjük ki, majd lesimítjuk. Amikor az első csempesorral készen vagyunk, akkor kis ideig várunk, hogy meghúzzon az agyag.
Ezt követően a csempéket hátulról egymáshoz drótozzuk. A rugalmas, erős acéldrót megakadályozza a tágulást, a csempék szétfeszülését.
Majd mikor már a csempéket rögzítettük, homorú hátoldalukat lágy agyaggal kibéleljük, tetőcserép-darabokkal kirakjuk, ezt követően pedig egybefüggő agyagréteggé dolgozzuk és lesimítjuk.
A legtöbb esetben naponta kettő sort szabad ezzel a módszerrel felrakni, hogy legyen elegendő idő a száradásra. A legtöbb esetben már az első alkalommal behelyezzük az ajtót is. Majd ahogy napról-napra haladunk felfelé, fokozatosan kiépítjük a tűzteret, kialakítjuk a belső füstjáratokat.
Azon részeket, amelyek tűzzel közvetlenül érintkeznek, samott téglával is ki szükséges bélelni. A felső füstjáratokat tömör, normál vagy kisméretű téglából is meg lehetséges építeni.
Ha a cserépkályha építés végére érünk, a tetejét tetőcserepekkel és agyagrétegekkel zárjuk le.
Ekkor legalább két cserépréteg beépítése szükséges. Majd végül pedig felhelyezzük a párkánycsempéket. Az utolsó munkafázisok a cserépkályha építés során a csempék közeinek kifugázása, valamint az ajtó körüli részek elmunkálása. Majd végül szép tisztára mossuk a cserépkályhát.
Mikor fűthetünk be először az új cserépkályha építés után?
Ez a lehetőségünk még kissé odébb lesz. Amikor a cserépkályha építés folyamata befejeződik, akkor elvégezzük az első tűzpróbát, és ekkor megnézzük, hogy mekkora a huzat. Az első nagy befűtésig még legalább egy hétig várni szükséges, miközben szárad a cserépkályha.
A száradást elősegítjük kevés fával kivitelezett, kisebb szárítófűtésekkel. A legmelegebb nyári időszak alatt ezek elmaradhatnak, hagyhatjuk magában kiszáradni az új cserépkályhánkat. Csak ezt követően jöhet az első igazi befűtés.
Cserépkályha javítás – Mikor szükséges?
A cserépkályhákat rendszeresen karban is kell tartani, szükséges lehet esetenként a cserépkályha javítás is, régebbi, öregebb kályhák esetében. A fűtési szezon végén az ajtó körüli részeket általában újra kell majd fugázni.
Az itt keletkező repedések nem fűtési hibák következményei, hiszen ezeket a fém ajtókeret és az agyag hő tágulásának különbsége eredményezi. Ha minden évben egy órát rászánunk a cserépkályha javítás folyamatára (és ha kíméletesen fűtünk, ahogyan azt a múltkori beszélgetésben elmondtam, akkor cserépkályhánk akár több évtizedig is megfelelően szolgálhat.