Kandalló építés – 10 tipikus hiba!
2022.01.03.Építtet kandalló fajtái, típusai : Mit válasszak?
2022.02.23.Hogyan készül a cserépkályha?
Cserépkályha építésnél először az alapot kell kialakítani, ezután ezt körbeépítjük lábazati csempékkel, és nedves homokkal teljesen feltöltjük. Az alap tetejét kirakjuk a megfelelő tetőcseréppel és agyag segítségével simára tapasztjuk azt. Ezt követően feltehetjük az első csempesort, előbb mindig a sarkokat.
Ezután a sarokcsempéket felállítjuk szépen sorban aztán tetőcserép-darabkákkal kiékeljük őket. A hézagokat ezután belülről kitöltjük lágy agyaggal szintig. Fontos tudni hogy beépítés előtt minden agyagból készült darabot jól be kell áztatni, vizezni. Ezzel teljesítjük a fontos feltételt vagyis azt hogy ne legyenek porosak, szárazak mert így jól egymáshoz kötnek az anyagok.
Következő lépésként a közép-csempéket a sarokcsempék mellé illesztjük precízen, pontosan.
A vízszintességet egy vízmértékkel folyamatosan ellenőrizzük le. Amikor az első csempesorral körbeértünk a cserépkályhán akkor kegy kis ideig várnunk kell, hogy meghúzzon az agyag. Ezután a csempéket hátulról egymáshoz drótozzuk!
Az erős teljesen rugalmas acéldrót meggátolja a tágulást vagyis a csempék szétfeszülését. Miután a csempéket rögzítettük, kirakjuk majd egybefüggő agyagréteggé dolgozzuk és ezután egyenletesen lesimítjuk. A legjobb szakemberek szerint naponta maximum két sort szabad felrakni, hogy legyen idő a száradásra. A legtöbb esetben már az első alkalommal behelyezzük a cserépkályha ajtaját is.
Ezután fokozatosan kiépítjük a tűzteret, kialakítjuk a belső füstjáratokat és a részeket, amelyek tűzzel közvetlenül érintkeznek! A felső füstjáratokat tömör, normál téglából is meg lehet építeni szinte minden esetben.
Amikor a kályhatest elkészült, a tetejét tetőcserepekkel és agyagrétegekkel fedjük le. Ide legalább két cserépréteg beépítése szükséges minden esetben.
Az utolsó munkafázis lehet a csempék zugainak kifugázása, illetve az ajtó körüli részek elkészítése. Végül szép tisztára mossuk a kályhát.
A fűtési szezon végeztével az ajtó körül részt a legtöbb esetben újra kell fugázni. Mert az itt keletkező repedések nem a cserépkályha fűtési hibák következményei. Ezeket a fém ajtókeret és az agyag hő tágulásának a különbsége okozza.
Minden évben egy órát szánjunk rá a javításra és ha ez mellett még kíméletesen fűtünk is, akkor a cserépkályhánk akár több évtizedig is jól szolgálhat meghibásodás nélkül.
Cserépkályha készítés Budapest, cserépkályha készítés árak kedvezően egész évben!
Öcsödy Gábor cserépkályha és kandalló építés mester!