Hogyan készül a cserépkályha? – Cserépkályha építés
2022.01.31.Cserépkályha vagy kandalló: melyik a jobb?
2022.03.04.Ebben a cikkükben megpróbájuk bemutatni hogy milyen Kandalló típusok találhatóak a kínálatban. A kandalló építéssel kapcsolatban sokféle információ terjed a köztudatban, ezeket szeretnék most rendszerezni hogy segítsünk a választásban!
1. Épített Kandalló csoportosítása a megjelenés szerint:
A megjelenési forma szerint a legtöbbször modern, rusztikus, klasszikus és csempekandallókkal találkozhatunk kandalló építők kínálatában. Ezeknél a designoknál azt kell figyelembe vennünk, hogy a kandalló illik-e a lakás stílusához, a nappali berendezési tárgyaihoz.
A kandalló hatékonysága vagy a teljesítményével semmilyen összefüggésben sincs a kandalló külső megjelenésével
2. Nyitot vagy zát tűzterű kandalló építését válasszuk?
A zárt tűzterű kandalló az a típus amelyet a kandallóbetéttel együtt építenek meg és amelyeknek 60-90-% a hatásfoka.
A nyitott tűzerű kandalló az a típus, amelyik esetében közvetlenül élvezheti a tűz látványát, fűtésre nem a legmegfelelőbb típus.
3. Elektromos kandalló építés vagy bioetanolos kandalló építés vagyis a látványkandallók
Ezt a két típust mindenképpen azoknak hasznos akik csak a kandalló hangulatát szeretnék élvezni otthonukban de saját kéménnyel nem rendelkeznek, vagy nem akarnak bíbelődni a kandalló fűtésével.
Elektromos épített kandalló:
Akár 3D-s távirányítós elektromos betétek is kaphatók ezekhez a típusokhoz és már a fűtési teljesítmény is elérheti az 1-2 KWh-ot is!
Biokandalló vagy bioetanolos épített kandalló:
Ez a kandalló típus a valódi tűz látványát nyújtja otthonunkban mégis amikor bioetanolt beöntjük annak égésekor nem keletkezik füst, ezért a kéménybe kötésük nem szükséges egyáltalán.
4. Kandallóbetéteket (tűztereket) szerinti kandallók.
A lent felsorolt különböző szempontból csoportosított kandallóbetétek szinte bármelyik design szerinti kandallóburkolatba beszerelhetők. Vagyis minden esetben nekünk kell dönteni az igényeinkhez, életvitelünkhöz és a ház adottságaihoz viszonyítva a megfelelő kandallóbetétet kiválasztani!
Légfűtéses kandallóbetét:
Alkalmas kiegészítő fűtésre, de teljes lakás, családi ház is fűthető vele,
A fűtési módja: alul beáramló hideg levegőt felmelegíti a forró kandallóbetét és felül kiáramlik a meleg levegő!
Ez a típusú kandalló alkalmas akár több helyiség felfűtésére is, abban az esetben ha a meleg-hideg levegő áramlását szellőzőkkel garantáljuk!
Hátránya hogy minden helyiségben nem lesz azonos fokú a hőmérséklet mert gravitációs fűtés történik, azaz meleg levegő a hideg levegő fölé emelkedik.
Konvekciós kandallóbetét:
Ez egy burkolattal rendelkező kandallóbetét ami a felmelegített levegőt zárt légcsatornákon keresztül elvezetheti a kandalló melletti többi helyiségbe is. Így már teljes mértékben megoldható, hogy minden lakótérben egyforma legyen a hőmérséklet.
Vízfűtéses kandallóbetét :
Ez a típus a már kiépített fűtési rendszerre köthető vagy önálló fűtésként is használható.
Ez a típust abban az esetben ajánljuk, ha egész évben folyamatosan használjuk és nem csak alkalom adtán fűtünk be a kandallóba.
Gázfűtésű kandallóbetétek:
Hazánkban ezek a típusok egyáltalán nem terjedtek el.
fatüzelésű vagy fabrikett felhasználású:
Pellettes kandallóbetét, bélelt kéményt igényel 80-100 mm-es szükséges!
Ez a típus apróbb pellettel üzemel és akár több napra szükséges fűtőanyag raktározható a betét tartójában így kevesebb munkát igényel, az üzemeltetése és automatizálása is megoldott.