Abban az esetben, ha korszerű, szakszerűen megépített, biztonságos kandallóval rendelkezik, amelyet minden szempontnak megfelelve használ, és amely rendszeresen és módszeresen karbantartás alatt van, akkor nem valószínű, hogy bármilyen vészhelyzettel fog valaha is találkozni. Régi, elavult, hibásan kivitelezett vagy bekötött, rosszul alkalmazott és nem megfelelően karbantartott kandallók esetében a következő bekezdésekben felsorolt jelenségek bármelyikével találkozhat!
A koromégés jelensége
Koromégésről akkor van szó, ha a kandalló tűzterében, füstcsöveiben és a kémény területén lerakódott korom olyan mennyiségben halmozódott fel, amely bizonyos esetekben, mint mondjuk a magasabb hőmérséklet, több levegő meggyulladhat. Ez egy lassan végbemenő, magas hőmérsékletű folyamat. A koromégés eredményezője szinte minden helyzetben a nedves vagy nem megfelelő tüzelőanyag, ritkább helyzetekben, kivitelezési vagy tervezési hibák is okozhatják. Ilyen például a túl hosszú füstcső vagy a szigeteléssel nem rendelkező kémény.
A koromégés következményei között említhetjük, hogy a koromégés végett torzulhat a kandalló tűztér, korrodálódhat a füstcső, a kéménytesten végzetes sérülés következhet be, épülettűz is bekövetkezhet.
Hogyan kerülhetjük el a koromégés bekövetkezését? Eredményes kandalló tűztér választással, szakszerű, megtervezett folyamatokkal és kivitelezéssel, és évenkénti karbantartások kivitelezésével.
A fagáz robbanás
A fagáz bekövetkezéséhez nem szükséges oxigén jelenléte az égéstér esetében. Tehát fagáz egy bizonyos hőmérsékleten aktív láng jelenléte nélkül is bekövetkezhet. Majd ha nagyobb mennyiségű levegővel lép köszönőviszonyba, akkor pedig felrobban. A képződő fagáz mennyisége a fajlagos felület függvénye. A legsűrűbb esetben erősen fojtott kandallók esetében, vagy a hamuba szórt fűrészpor esetében következik be.
A fagáz robbanás következményei között említhető a kitört kandalló üvege, kifújt tömítő zsinór és a hatalmas ijedtség természetesen.
Hogyan kerülhetjük el a fagáz robbanás jelenségét? A fagáz robbanás elkerülése érdekében a kandallóban minden esetben égjen aktív láng, a pislákoló tűzre vagy parázsba soha ne szórjunk fűrészport vagy gallyakat, vagy a fa brikett maradékát, vagyis nagy fajlagos felülettel rendelkező tüzelőanyagot.
A kellemetlen szag
A kandalló alkalmazásával bizonyos szagok párhuzamosan járnak. Kellemetlen szaggal viszont csak a korom és a kátrány rendelkezik. Akkor érezhetjük ezeket a kellemetlen szagokat, ha nedves tüzelőanyagot használunk, vagy ha a kandallóban az égési hatásfok és hőmérséklet alacsony.
Ha kellemetlen szagot érzünk, akkor vizsgáljuk meg a tüzelőanyag nedvességtartalmát, és nézzünk utána, hogy az útmutatónak megfelelően használjuk-e a kandallót. Ha ezek mind rendben vannak, mégis kellemetlen szagot tapasztalunk, akkor tárcsázzon egy szakembert.
A füstmérgezés
A füstmérgezés a kandallók esetében egy rendkívül ritka jelenség. Akkor következhet be, ha a kandalló ajtaja nyitva felejtődik, rendkívüli füstgáz visszaáramlás következik be a kémény irányából, valamint ha a szükségesnél kisebb az alkalmazott kéménykeresztmetszet.
Hogyan kerülhető el a füstmérgezés? Ha bármely fajta visszaáramlást tapasztalunk a kéményből, mondjuk süvít be a szél, akkor várjon, vagy eleinte csupán melegítse fel a kéményt elenyésző mennyiségű újságpapír elégetésével. A nem teljes mértékben zárt kandalló tűztereket, kialakított égési levegő bevezető csatorna mellet se üzemeltesse szagelszívó vagy központi porszívó használata esetében!
A szénmonoxid mérgezés
Ismert jelenség még a széndioxid mérgezés is, azonban napjaink korszerű készülékei és szigorú követelményrendszerei esetében ezek nagyon kevésszer következnek be. A modern minőséggel rendelkező kandallók teljes mértékben zártak, a levegőt nem a szobából, hanem kívülről kapják, ezáltal a széndioxid helyiségbe kerülése elég kicsi. Egyszerűbb, régóta működő kandallók esetében a szén monoxid mérgezés csupán füstmérgezéssel párhuzamosan következhet be. A tisztán szénmonoxid mérgezés csupán akkor következhet be, ha a kandalló végett elhasznált levegő miatt, a helységben vákuum következik be. A kialakult alacsony nyomású tér esetében az adott légtérben lévő, nyílt égésterű készülék égésterméke a lakásba kerül. Ez egy roppant veszélyes helyzet.
Hogyan előzhető meg a szénmonoxid mérgezés? Ilyen a megfelelő levegő utánpótlás biztosítása, a készülék lecserélése egy korszerűbbre. Korszerű kandalló tűzterek beszervezése, szakszerű beépítése, és rendszeres karbantartása esetén a fenti veszélyek fel sem fognak merülni!
Legyen biztonságos a kandallója!
Mielőtt kandalló építés vagy cserépkályha építés mellett döntene, tárcsázza fel cégünket, és kérjen tanácsadást, amelynek folyamán az Ön igényeinek megfelelő legbiztonságosabb tűzteret fogjuk ajánlani!